Nabór na rejs w roku 2018


Ogłaszamy nabór na tegoroczną główną imprezę naszej fundacji. Rejs Zobaczyć Morze odbędzie się w dwu etapach: od 17 do 23 września i od 23 do 30 września 2018r. W tym roku popływamy po Bałtyku na Żaglowcu STS Kapitan Borchardt. Na pewno opłyniemy dookoła wyspę Bornholm, odwiedzimy jeden a może dwa porty. Nastawiamy się na żagle. Wszystko, jak zawsze, będzie zależało od warunków pogodowych i Neptuna. Tegoroczny rejs będzie miał sportowy charakter. Planujemy zawody dla załóg obu etapów oraz rywalizację pomiędzy wachtami. Stawiamy na zespołowe działanie, w którym jednak liczyć się będą indywidualne osiągnięcia każdego z uczestników. Jakie dyscypliny? Jak to na morzu, rywalizacje czasowe, rywalizacje sprawnościowe – np. wiązanie węzłów, rywalizacje organizacyjne – np. w przeprowadzeniu symulowanego alarmu pożarowego itp. Dodatkowo, i tu nowość, podczas pierwszego etapu odbędą się eksperymentalne warsztaty dziennikarskie! Słówko o nich, przekazane przez Panów Marka Millera i Macieja Drygasa, którzy zajmą się realizacją całego wydarzenia.

  1. Warsztaty dziennikarskie – Z osobami niewidomymi, deklarującymi zainteresowanie dziennikarstwem i dokumentem. Chcemy przeprowadzić warsztaty dotyczące pisania i dźwięku. Uważamy że zawód dziennikarski w obliczu ogromnych technologicznych zmian mógłby być dostępny bardziej niż dotychczas dla wyżej wymienionych osób. Chcieli byśmy tak przeprowadzić warsztaty żeby podczas rejsu powstał reportaż pisany książka) dźwiękowy (audycja dokumentalna) stworzony przy naszej pomocy przez samych uczestników rejsu – uczestników warsztatów.

  2. Reportaż dźwiękowy – byłby próbą zapisu funkcjonującej przez kilkanaście dni wspólnoty, jej wyobrażeń, marzeń zwycięstw nad sobą i porażek. Realizując audycję, w praktyce sprawdzamy to czego nauczyli się podczas warsztatów. Auto tematy „obserwacja” uczestnicząca była by do tego celu środkiem. Czy takie otwarcie jest możliwe? Czy mogło by się stać początkiem przyszłego zawodu? A przynajmniej twórczej pasji ? To właśnie chcemy sprawdzić.
  3. Reportaż pisany (książka reportaż) – byłaby zapisem rozmów, dialogów montowanych w fabułę. Kim są nasi bohaterowie, po co udają się w ten rejs, z jakimi oczekiwaniami, co z tym robią, jakie są tego rezultaty. Rozmawiając ze sobą nagrywając rozmowy uczą się dziennikarstwa a jednocześnie zbierają materiał. Wieczorami omawiamy go i wprowadzamy poprawki i korekty w ten sposób przywozimy z rejsu materiał który uzupełniony i poprawiony stanowiłby książkę reportaż a jednocześnie podstawę do pytania o możliwości stałych kursów dziennikarskich dokumentalnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Realizacji audycji dokumentalnej reportażu pisanego towarzyszyło by powstanie filmu dokumentalnego zrealizowanego przez studentów szkoły filmowej z Łodzi.

Tak jak widzicie szykuje się bardzo fascynujący rejs. Pierwszy etap dedykujemy osobom które są w szczególności zainteresowane wzięciem udziału w tym ciekawym eksperymencie dziennikarskim. Żałujemy tylko, że liczba miejsc dla uczestników warsztatów jest ograniczona. Czy drugi etap będzie nudniejszy? O nie! Na naszych rejsach nie ma nudy! Może bardziej przyjazny tym, którzy wolą rozkoszować się sztuką żeglarską. Tak samo jak w etapie pierwszym, opłyniemy wyspę Bornholm. Zawiniemy do jednego bądź dwóch portów.

Nasze obie przygody (etapy) rozpoczną i zakończą się w Świnoujściu. Szczegóły dotyczące mustrowania i wymustrowania zostaną przekazane wam w terminie późniejszym.

Koszt uczestnictwa w rejsie wynosi 1500 zł, jak co roku oczekujemy zaliczki w wysokości 300 zł. Jeśli ktoś oczekuje wystawienia faktury, prosimy o zaznaczenie tego faktu w polu „Uwagi”. W tytule faktury Będzie Wpisane: „Uczestnictwo w rejsie integracyjnym”. Fundacja nie jest organizatorem turnusów rehabilitacyjnych i nie współpracuje z NFZ, więc nie możemy podać innego tytułu. Faktura ze względu na rozliczenia skarbowe powinna być wystawiona w tym samym miesiącu w którym zostanie dokonana płatność, czyli będą 2 faktury, zaliczka a następnie kwota główna.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy pytania piszcie śmiało fundacja@zobaczycmorze.pl

Informacja dla osób z dysfunkcją wzroku

Tegoroczny rejs Zobaczyć Morze będzie dofinansowywany ze środków Ministerstwa Sportu i turystyki. Stąd, od wszystkich osób z dysfunkcją wzroku lub inną niepełnosprawnością, oczekujemy  skanu orzeczenia o stopniu i rodzaju niepełnosprawności. Jest to wymóg bezwzględny!
Dodatkowo, uczestnicy pierwszego etapu proszeni są o wysłanie emaila pod adres: fundacja@zobaczycmorze.pl z uzasadnieniem chęci uczestnictwa w tej – warsztatowej – formie rejsu.

Informacja dla osób bez niepełnosprawności

W przypadku rejsu pierwszego bardzo prosimy o przesłanie swojego krótkiego dossier żeglarskiego.

Rejs drugi nie ma żadnych dodatkowych wymogów będzie to typowy rejs szkoleniowo – sportowy.

Formularz rejestracyjny

Projekt dofinansowywany z środków MSiT w ramach „Programu UPOWSZECHNIANIA SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W 2018 r.