List prezydenta Bronisława Komorowskiego


Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa, 14 kwietnia 2014 roku.

Organizatorzy, Uczestnicy i Przyjaciele
IX edycji projektu „Zobaczyć Morze”

Szanowni Państwo!

Innowacyjność jest potrzebna nie tylko w nauce i gospodarce. Kiedy towarzyszy jej empatia oraz międzyludzka solidarność, pomaga budować kapitał społeczny i społeczeństwo równych szans.

Wspaniałym tego przykładem jest projekt „Zobaczyć Morze”. To oryginalne przedsięwzięcie Fundacji Gniazdo Piratów i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni sprzyja integracji społecznej osób z dysfunkcją wzroku. Nawiązując do pięknych tradycji i wielkich osiągnięć polskiego żeglarstwa, tworzy nowy rozdział historii pisanej odwagą i poświęceniem kolejnych pokoleń żeglarzy.

Dziękuję osobom i instytucjom, które w ramach tego projektu już od dziewięciu lat umożliwiają niewidomym wejście w świat dotąd im niedostępny. Wszystkich, którzy chcą i mogą włączyć się w tę inicjatywę, gorąco do tego namawiam – bo przecież jak pisał Mark Twain, za dwadzieścia lat będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

Życzę wytrwania na tym szlachetnym, choć niełatwym „kursie”, satysfakcji z przełamywania barier społecznych i własnych ograniczeń, a także nowych przyjaźni i wielu niezapomnianych wrażeń z rejsu.

Pozdrawiam
Bronisław Komorowski