Odbiorca i twórca – Razem Bez Barier, 2 odcinek


Niezastąpiony Piotr Franiek (uczestnik rejsów Zobaczyć Morze) w drugim odcinku Razem Bez Barier podejmuje temat obecności osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej – ich dostępu do ośrodków kulturalnych nie tylko jako odbiorów, ale i twórców. Zaczynając od podstaw, czy w prosty sposób można dotrzeć do budynków mieszczących instytucje kulturalne? Czy są one zaprojektowane w taki sposób, by łatwo było się w nich poruszać? Co można zrobić na etapie projektowania, by nie zawieść oczekiwań wszystkich użytkowników? A jeśli już jesteśmy np. w muzeum, jak możemy doświadczać sztuki nie widząc obrazów? Dzięki czemu świat sztuki staje się bliższy niewidomym? Okazuje się, że są rozwiązania ułatwiające to zadanie. Po Muzeum Narodowym w Kielcach oprowadza audioprzewodnik. Wskazuje on położenie zwiedzającego, omawia pojęcia z zakresu sztuki i przestrzega przed barierami.
Gdzie jeszcze można się wybrać, by wszystkimi zmysłami doświadczać prezentowanych ekspozycji? Na przykład w Centrum Geoedukacji można w ten sposób poznać historię Ziemi, pokazy filmów z audiodeskrypcją organizuje Polski Związek Niewidomych, a dostęp do kultury umożliwiają także niektóre urządzenia w bibliotekach.
Posłuchajcie, czego jeszcze możecie się spodziewać w trakcie odwiedzin w Kielcach i jakie rozwiązania możecie proponować w swoich miastach. Poznajcie twórców, dla których niepełnosprawność nie jest przeszkodą. Może zainspirują Was do odkrycia w sobie nowych pasji?  – link do nagrania.
Nagranie pochodzi ze strony TVP 3 – Kielce