Zaproszenie na rejs Zobaczyć Morze 2020


Zaczęło się od wielkiego marzenia, żeby niewidomi też mogli „zobaczyć morze”. Potem był pomysł i jego realizacja, choć wówczas wydawało się to kompletnym szaleństwem. Grupa przyjaciół, doświadczonych żeglarzy morskich zorganizowała rejs. Na legendarnym harcerskim żaglowcu „SY Zawisza Czarny” piętnaście osób z niepełnosprawnością wzrokową i piętnastu widzących załogantów wraz z kadrą oficerską, kapitanem, bosmanem, kucharzem i mechanikami wypłynęło z Gdyni w jedenastodniowy rejs do Norwegii, odwiedzając po drodze Kopenhagę, Göteborg i Oslo. To było 15 lat temu.

Od tamtej pory w rejsach organizowanych przez Fundację Zobaczyć Morze im. Tomasz Opoki wzięło udział niemal 600 osób niewidomych albo niedowidzących pokonując prawie 30 tysięcy mil morskich. Podczas tych rejsów wszyscy członkowie załogi są na równych prawach i mają takie same obowiązki. Poznają żeglarskie rzemiosło pracując przy żaglach, sprzątając, podając posiłki, prowadząc dziennik pokładowy i sterując żaglowcem. Każdy zabiera ze sobą na pokład swoje słabości i talenty, obawy i odwagę, potrzebę odpoczynku i chęć do wykazania się pracą. Zarówno dla osób z dysfunkcją wzroku, jak i dla widzących to okazja do poznanie samych siebie, ale i innych, nauka skutecznej komunikacji i budowania relacji na ograniczonej powierzchni pokładu żaglowca.

Tegoroczny, piętnasty rejs Zobaczyć Morze po raz trzeci odbywa się na pokładzie najstarszego, ale komfortowego polskiego żaglowca STS Kapitan Borhardt. W dwutygodniowej, podzielonej na dwa etapy wyprawie weźmie udział, nie licząc załogi stałej i oficerów, łącznie 72 osoby, z czego jak zwykle połowę stanowić będą osoby z niepełnosprawnością wzrokową. Planujemy nie tylko żeglugę, ale też naukę węzłów i prac bosmańskich wkomponowując w to duch sportowej rywalizacji.

Zapraszamy Cię do udziału w tej przygodzie. Nie wiesz, czym jest żeglarstwo? Nie szkodzi. Wszystkiego się nauczysz. Poznasz żaglowiec. Poczujesz i Zobaczysz Morze.

Terminy i trasy:

 1. Etap I, od 29.08.2020 do 05.09.2020; Na trasie Szczecin – Visby (na wyspie Gotlandia) – Gdańsk.
 2. Etap II, od 05.09.2020 Do 12.09.2020; Na trasie Gdańsk – Venspils (na Łotwie) – Gdańsk.

Odpłatność:

Cena dla uczestnika 1500 zł, Rozłożona: na zaliczkę 300 zł – płatną w ciągu 7 dni od rejestracji oraz na drugą ratę 1200 zł – płatną w ciągu 30 dni od uiszczenia zaliczki. Kwota ta stanowi ok. połowę całkowitych kosztów uczestnictwa, a drugą połowę uzupełniają środki pozyskane przez Fundację od donatorów. Organizatorzy nie pokrywają kosztów przyjazdu i powrotu załoganta oraz wydatków osobistych w czasie rejsu.

Potrzebujący wystawienia faktury proszeni są o zaznaczenie tego w formularzu rekrutacyjnym w polu „Uwagi”. W tytule faktury Będzie Wpisane: „Uczestnictwo w rejsie integracyjnym”.

Fundacja nie jest organizatorem turnusów rehabilitacyjnych i nie współpracuje z NFZ, więc nie może podać innego tytułu.

Kryteria rekrutacji uczestników:

 1. W I i II etapie – rekrutacja otwarta.
 2. W obu etapach obowiązuje zasada pierwszeństwa rekrutacji nowych uczestników, czyli osób, które jeszcze nie brały udziału w naszych rejsach.
 3. W obu etapach, konieczne jest dostarczenie przez osoby z niepełnosprawnością zeskanowanego orzeczenia o niepełnosprawności (wymóg Ministerstwa Sportu i Turystyki).
 4. W obu etapach, obowiązkowe jest dostarczenie przez wszystkich uczestników wypełnionej ankiety medycznej (wymóg armatora).

Brak spełnienia w terminie wymogów z pkt. 2, 5 i 6 powoduje automatyczne skreślenie z listy uczestników.

Rejestracja wyłącznie przez stronę: www.zobaczycmorze.pl/zgloszenie/

Co zapewnia Fundacja:

 • Czarter STS Kapitan Borchardt, w tym ubezpieczenie NNW.
 • Załogę stałą na żaglowcu (Kapitana, Bosmana, Mechanika i Kucharza) oraz 4 doświadczonych Oficerów wachtowych.
 • Zamustrowanie (zakwaterowanie) uczestników w kajutach 3 – 4 osobowych, z pełnym węzłem sanitarnym i ogrzewaniem.
 • Wyżywienie – 3 posiłki dziennie plus dostęp do prostych przekąsek podczas wacht nocnych.
 • Pokrycie opłat związanych z żeglugą (np. portowych, kosztów paliwa).
 • Szkolenie żeglarskie i przeprowadzenie zawodów sportowych (np. z wiązania węzłów, stawiania żagli, sterowania żaglowcem, alarmów).
 • Koszulki pamiątkowe, dyplomy itp.

Regulamin rejsu

Kontakt

Wszystkie bieżące ogłoszenia dotyczące rejsu będą się pojawiać na fundacyjnej liście dyskusyjnej. Zatem w celu nawiązania skutecznej komunikacji, prosimy koniecznie i niezwłocznie zapisać się na Listę Zobaczyć Morze pod linkiem: https://groups.google.com/forum/m/#!forum/lista-zobaczycmorze

Projekt dofinansowany z środków Ministerstwa Sportu
i Turystyki w ramach „Programu UPOWSZECHNIANIA SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W 2020 r.”