Genia Cagara


Matka, żona… poetka. A oto co o spotkaniu z jej poezją napisała sprawczyni powstania dźwiękowej wersji wybranych wierszy Geni, jedna z uczestniczek projektu:

Chciałabym Wam sprawić niespodziankę i mam nadzieję, że ona Wam się spodoba…?! Zapewne wielu z Was zna naszą żeglarkę – Gienię Cagarę, lecz nie wielu z Was wie, że pisze ona wiersze, które ze szczególnym natchnieniem powstają po każdym jej rejsie.
Część z tych wierszy znalazło się w tomiku pt.: „Czas – zamyśleniem przewiązany”, jaki Gienia wydała parę lat temu.
Zanim się o tym dowiedziałam, to, gdy trzy lata temu razem płynęłyśmy żaglowcem „Zawisza Czarny” w rejs zorganizowany w ramach projektu „Zobaczyć Morze”, zauważyłam, że Gienia w każdej wolnej chwili morskiej przygody – pomiędzy wachtami – wyjmowała swoje „pisadełko” (maszyna do pisania alfabetem Braille’a) i pilnie coś na nim zapisywała.
Dopiero rok później dowiedziałam się, że w ten sposób notowała swoje wrażenia i spostrzeżenia, swoje myśli i uczucia, które stały się pięknym poetyckim zapisem tego, co obserwowała oczami swojej duszy.
Jak subtelne i piękne są jej wiersze, proszę abyście sami się o tym przekonali, słuchając tego krótkiego nagrania. Zachęcam do zatrzymania się w biegu codziennego życia i posłuchania ich w ciszy i ze spokojem, jaki z tych wierszy emanuje.

Pozdrawiam Was wszystkich „zobaczyć-morzowym” uściskiem,
Kasia Bosak

Dodam, że nagrania zostały zrobione i opracowane też przez naszego żeglarza – Tomka Bileckiego.
Czytała Beata Łuczak