Załoga


Założycielami Fundacji są:

Robert Krzemiński

Roman Roczeń

Roman Roczeń, właśc. Romuald Roczeń – Twórca projektu Zobaczyć Morze w roku 2006. Niewidomy pieśniarz i gitarzysta. W  repertuarze ma  głównie  utwory  szantowe,  zarówno  własnego  autorstwa,  jak  i covery. Występuje od 1997. Zaczynał w warszawskich pubach,od razu zdobywając  dużą  popularność.  Członek  Stowarzyszenia  „Bractwo Zawiszaków” , od grudnia 2003  roku członek zarządu tej organizacji. Na  co dzień  zajmuje  się  pomocą  ludziom  z  dysfunkcjami  wzroku. Człowiek który lubi kontakt z innymi ludźmi.


W skład zarządu wchodzą:

Patrycja Kuter – prezeska zarządu

Patrycja Kuter

Studentka prawa, filozofii i sinologii w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW. Już od lat szkolnych zawsze zaangażowana w różnego rodzaju działania społeczne, najpierw głównie w instytucjach kultury a później w wolontariacie prawnym m.in. W Fundacji Academia Iuris. Pierwsze doświadczenia prawnicze zdobywała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W projekcie Zobaczyć Morze po raz pierwszy popłynęła w 2018 r. i od razu złapała nieuleczalnego bakcyla żeglarstwa. Wkrótce też zaangażowała się w wolontariat na rzecz fundacji. 


Paweł Goclon – wiceprezes zarządu

Paweł Goclon

Z zamiłowania żeglarz, który najchętniej każdą wolną chwilę spędzałby pod żaglami. Zawodowo jest programistą i kierownikiem projektów. Obecnie pełni funkcję prezesa spółki Botmod Sp. z o. o. gdzie łączy pasję z kwalifikacjami zawodowymi, tworząc zaawansowane narzędzia do szkoleń morskich w wirtualnej rzeczywistości. Z projektem Zobaczyć Morze związany od kilku lat. Pełnił funkcję oficera wachtowego na Zawiszy Czarnym i Kapitanie Borchardzie oraz funkcję Kapitana podczas rejsów Zobaczyć Morze w Chorwacji. Od 2018 r. Współorganizator rejsów Zobaczyć Bieszczadzkie Morze na Zalewie Solińskim. 


Przemysław Lisek – wiceprezes zarządu

Przemysław Lisek

Od 15 lat trener i konsultant biznesowy specjalizujący się w zarządzaniu projektami i portfelami projektów w organizacjach. Współpracuje głównie z dużymi przedsiębiorstwami o cechach korporacyjnych. Na koncie kilkuset osób skutecznie przygotowanych do  międzynarodowych certyfikacji International Project Management Association oraz Project Management Institute. Jako członek zarządu sieciowego biura turystycznego przeprowadził projekty zmian organizacyjnych. Przez pierwsze lata kariery zawodowej organizował konferencje i kongresy dla kadry menedżerskiej.


W skład rady fundacji wchodzą:

Jarosław Gniatkowski

Z wykształcenia – oj tego będzie – elektronik, polityk społeczny, doradca zawodowy, absolwent Andragogiki, natomiast z fascynacji – realizator dźwięku. Pierwszy tłumik na profesjonalnej konsolecie otworzył w wakacje, nad Bałtykiem, kiedy jego Elementarz z Alą i Asem poszedł w odstawkę na półkę. Pierwszy tłumik własnoręcznie zrobionego miksera uchylił w wieku 14 lat, a tysięcy następnych naprawianych i otwieranych w klimatach muzyki sakralnej, bluesa, szant, kabaretu, produkcji teatralnej, reklamowej, telewizyjnej i radiowej nie da się już zliczyć. Pierwsze zrobione układy elektroniczne – O Boże, tego najstarsi Górale już nie pamiętają, chyba zasilacz sieciowy na stabilizowane 6V. Pierwsza praca w Polskim Radiu. Pierwsza własna firma – All Audio. Pierwsze zbudowane studio nagraniowe – w 1992 r. Studio GC. Pierwszy własny samochód – duży z „enerdowskich”. Pierwsza ksywa – Gniady. Pierwsza żona – nadal pierwsza. Pierwsze spotkanie z Zobaczyć Morze w roku 2006. Na s/y Zawisza Czarny wszedł z wielkimi oczami i milionem znaków zapytania, a zszedł z rozpromienioną twarzą i milionem wykrzykników. Ciężko, nieuleczalnie i bez rokowań na wyzdrowienie chory na żeglowanie osób niewidomych w każdej możliwej postaci. Jak na konia przystało, z klapkami na oczach, wciąż powracający na pokłady z żaglami. Zainteresowania W innych dziedzinach: wcześniej polskimi tatrami, a obecnie: literaturą, filozofią – w tym rozwojem myśli ludzkiej, prawem pracy, rynkiem pracy, społeczeństwem obywatelskim, adaptacją przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością, szeroko rozumianą rehabilitacją i integracją osób niewidomych oraz rytmami Reggae, ale bez uprawiania zielarstwa. Na rejsy zarabiający na Niewidzialnej wystawie i poprzez prowadzenie szkoleń edukacyjnych dla dorosłych. Lubi merytoryczną dyskusję i specyficzne poczucie humoru.

Jerzy Henke – przewodniczący rady

Jerzy Henke

Emerytowany przedsiębiorca, Przewodniczący rady nadzorczej firmy którą założył i budował od podstaw, kapitan jachtowy i motorowodny, komandor Polskiej Floty Bojerowej DN, pasjonat latania na bojerach, żeglarstwa, narciarstwa i jazdy konnej. Bardzo lubi grać w brydża sportowego. Z projektem Zobaczyć Morze jest związany od 2008 roku gdzie popłynął pełniąc funkcję Oficera Wachtowego. Do tej pory odbył kilka rejsów z projektem pływając, jako kapitan,chief i oficer wachtowy. Jednym z mott Jerzego jest „najważniejsze w życiu to cieszyć się życiem”.


dr Andrzej Cylwik – członek rady

Dr. nauk ekonomicznych. Doradza wielkim korporacjom i pojedynczym biznesmenom. Doświadczony żeglarz, kapitan żeglugi wielkiej. Członek Bractwa Wybrzeża – (brat) Mesy Kaprów Polskich. Właściciel i armator jachtu – żeglujący po wodach śródlądowych i morskich.  Z projektem Zobaczyć Morze związany od 2007 roku. Pływał z nami, pomagał w przygotowaniach, a szczególnie w pozyskiwaniu sponsorów. Doskonały wychowawca młodzieży, instruktor PZŻ.


inż.  Jerzy Cytling – członek rady

Emerytowany przedsiębiorca. Doskonały żeglarz śródlądowy i morski.
Kapitan Żeglugi Wielkiej swój patent otrzymał w 1974 r. W młodości
ścigał  się  zawodniczo  w  rajdach  motocyklowych i  motocrossowych,
uczestnik  rajdu Tatrzańskiego.  Uprawiał  żeglarstwo  mazurskie  od
lat  60.  Zakochany  w  Mazurach.  Obdarzony  niespotykaną  klasą  i
wyczuciem.Kindersztuba to to co cechuje Jurka.Nazywany „Wujkiem”.
Z  projektem  związany  od  początku.  Wspiera  nas  własną  historią,
uśmiechem,  a  jak  trzeba  bardzo  konkretnym  działaniem. Członek
Bractwa Wybrzeża – (brat #112) Mesy Kaprów Polskich.


inz. Andrzej Gawlik – członek rady

Prezes zarządu firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.
Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej. Instruktor żeglarstwa PZŻ i były bojerowiec. Przez lata związany z żeglarstwem akademickim AZS. Pierwszy rejs kapitański w roku 1981. Współautor Encyklopedii żeglarstwa pod redakcja kpt. J.Czajewskiego (PWN Warszawa 1996).  Członek Bratwa Wybrzeża – ( brat #49) Mesy Kaprów Polskich. Kapitan Mesy Warszawskiej. Od kilku lat związany z projektem Zobaczyć Morze  jako oficer wachtowy. Doskonały wychowawca młodzieży.


inż. Zbigniew Stosio – członek rady

Pisze o sobie inżynier, działacz, harcerz i żeglarz. Od 1980 do chwili obecnej
w Polskim Związku Żeglarskim. Od 1991 roku pełni funkcję Sekretarza
Generalnego kierując pracą Biura PZŻ. Kapitan jachtowy, instruktor
żeglarstwa i sportów motorowodnych. W młodości jako harcerz organizator
wielu obozów żeglarskich – stacjonarnych i wędrownych.  Swoje szlify zdobywał
w CWM ZHP w Gdyni pływając na „czerwoniakach”, Zawiszy Czarnym a potem
Pogorii. Członek Bratwa Wybrzeża – ( brat #65) Mesy Kaprów Polskich.


Janusz Zbierajewski – członek rady

Patent kapitański zdobył w 1975 roku. W 1978 r. jako etatowy kapitan „Zawiszy Czarnego” odbył półroczny rejs na Światowy
Festiwal Młodzieży i Studentów w Hawanie. W rok później, po
przejęciu rozbitego w Las Palmas „Zewu Morza” i wyremontowaniu
go, odbył kolejny rejs przez Atlantyk na Karaiby i do USA i z powrotem.
W 1981 r. został etatowym kapitanem „Pogorii”. Kapitan Janusz
Zbierajewski od pół wieku pływa po morzach i oceanach. Jest jedną z
najbardziej popularnych, rozpoznawalnych i cenionych postaci w
polskim środowisku żeglarskim. To wielki żeglarz, ale także uznany
nauczyciel i publicysta. Dowodził „Zawiszą Czarnym”, „Pogorią” oraz
na  „Kapitanie Borchardzie”. 
cyt. Żagle  (Uznanie kapituły nagrody
( rejs Roku ) zdobył tym, że jako jedyny zgodził się prowadzić rejsy w
projekcie „Zobaczyć morze” – na  „Zawiszy Czarnym” połowę załogi
stanowią wówczas osoby niewidome lub słabo widzące.)


Inga Maruszyńska  –  członek rady

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, nauczyciel akademicki, zajmuje się, także wszechstronną obsługą marketingową firm z różnych sektorów gospodarki.  Miłośniczka sportu –amatorsko uprawia triathlon. Z projektem Zobaczyć Morze związana od 2013 roku –  pływała w rejsach począwszy od starszej wachty do oficera wachtowego.


Szkieletem wolontariatu są:

  • Renata Gustowska
  • Julia Krzemińska
  • Paweł Goclon
  • Marcin Mytych
  • Justyna Olszewska
  • Katarzyna Bosak
  • Józef Feliga